EN ÇOK TAKİP EDİLEN BEŞ FUTBOL LİGİNİN KISA KURULUŞ HİKAYESİ

İlk keşfedildiği ve oynanmaya başlandığı gün bu kadar ilgi görüp para edeceği tahmin ediliyor muydu bilinmez ama Futbol katettiği gelişmeyle bütün dünyaya kendi çapında ufak bir Sanayi Devrimi yaşattı o kesin.Dünyanın neredeyse her yerinde futbol tutkunlarının gerek manevi gerekse maddi desteğiyle çığ gibi büyüyen futbol, gelinen noktada verilen milyon Eurolar,üç haneli milyonlu bonservislerle devasa bir ekonomi haline dönüştü.

Peki şuanda tüm dünyayı peşinden sürükleyen liglerde futbol nasıl başladı ?

İNGİLTERE PREMİER LİG

Futbolun anavatanı ,doğduğu yer diyebiliriz İngiltere için.Tam profesyonel olmamakla birlikte 1857’de kurulan Sheffield Fc İngiltere’nin ilk futbol kulübüdür.Creswick ve Prest adlı iki kurucuya sahip kulüp İngiltere Futbol Birliği henüz oluşmadığından bir dönem oyunun kurallarına bile müdahale etme şansı bulmuşlardır.İlk profesyonel Futbol Takımı ise 1862’de kurulan Notts Country’dir.Evrensel futbol turnuvalarıysa ilk defa 1863’te başlamıştır.

GÜNCEL PİYASA DEĞERİ:7,5 MİLYAR EURO

1857 yılındaki Sheffield FC takımının fotoğrafı

İSPANYA LA LİGA

19. Yüzyıl sonlarında deniz yoluyla ülkeye gelen Britanyalı göçmen halk tarafından Britanyada eğitimini bitirip ülkesine dönen öğrencilere anlatılarak yaygınlaştı.

En eski kulübü Recreativo Huelva’dır 1889’da kurulmuştur.Tarragona daha önce kurulmuş olmasına rağmen futbol şubesi olmadığından öncelik Huelva’nındır.Ayrıca Bask bölgesinde 1890 yılında da şuanki ismi Athletic Bilbao olan Athletic Club kuruluştur.Lig ise 1929’da kurulmuştur ve ilk şampiyonu FC Barcelona’dır.

GÜNCEL PİYASA DEĞERİ:4,68 MİLYAR EURO

O dönemki Recreativo Huelva Takımı

İTALYA SERİE A

Futbolun farklı versiyonlarının Roma Tarihinden beri burda oynatıldığını bilmekteyiz fakat Modern futbol kurallarının gelişi 1880 yılına rastlar.İlk futbol kulübü hakkında kesin bir yargıya hala tam olarak varılamasa da 1863’te bir İngiliz tarafından ülkesini temsil etmek üzere kurulan Cenova Kriket ve Futbol Kulübü ilk kulüp olarak kabul edilir.Ligse 1898’de başlar fakat ligin ulusal bir kimlik kazanması 1929 yılına denkgelir.1898 yılı şampiyonu Genoa,1930 yılındaysa Şampiyon Inter olmuştur.

GÜNCEL PİYASA DEĞERİ:4,37 MİLYAR EURO

Genoa Kriket ve Futbol Takımı – 1922/23 sezonu

ALMANYA BUNDESLİGA

Kurulan ilk futbol kulübü 1887’de Hamburg’tur.1963’te Profesyonel lig usülüne geçene kadar Bayern Münih ,Stuttgart,Werder Bremen gibi kulüpler de kurulmuştur.Profesyonel liglerin ilk şampiyonu Fc Köln’dür.

GÜNCEL PİYASA DEĞERİ:3,49 MİLYAR EURO

Hamburg takımının 1927 yılındaki kadrosu

FRANSA LİGUE 1

Ligin en eski takımı 1881 yılında kurulan Bordeaux takımıdır.Ligue 1 11 Eylül 1932 yılında National adıyla başlamıştır.2002 yılında ismi Ligue 1 olarak değiştirilmiştir.1932 yılında başlayan ligin ilk şampiyonu Marsilya takımı olmuştur.

GÜNCEL PİYASA DEĞERİ:2,82 MİLYAR EURO

Bordeaux takımı – 1937

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir