Uefa Uluslar Ligi Hakkında

İlk haftasını geride bıraktığımız Uluslar Ligi projesi UEFA’nın yeni dönemde uygulamaya koyduğu Avrupa Şampiyonası Elemeleriyle ve Uluslararası organizasyonlarla birlikte sürdürülmesi öngörülen bir projedir.Peki Uluslar Ligi nedir ?İşleyişi nasıldır?

UEFA’ya üye 55 ülkeden 4 Küme halinde gruplar oluşturulup bu ülkelerin bu kümelerin içinde gruplara ayrılarak kendi içinde maçlar yapmasını planlayan bir turnuva formatıdır.Hazırlık maçlarının yerine düşünülmüştür.

İlk iki kümede 12,üçüncü kümede 15 ve dördüncü kümede 16 ülkenin milli takımı yer alıyor.A ve B kümesinde yer alan takımlar 3’er takımdan 4 grup halinde mücadele edecek. C kümesinde bir grupta 3 takım diğer üç grupta 4 takım,D kümesindeki gruplarda ise 4 grupta 4 ‘er takım mücadele edecek.Burdan gelen 4 takım Avrupa Şampiyonası finallerine katılma hakkı kazanacak.Peki bu nasıl olacak?

Gruplarında lider olan takımlar bir üst kümeye yükselecek.Grup sonuncusu olan ülkeler ise bir alt kümeye düşecek.Bu da bir sonraki Uluslararası turnuva elemelerinin başlangıcında yeni sezonunu açacak Uluslar Ligi organizasyonunda olacak.B liginde en fazla puan toplayan Avrupa Şampiyonası bileti alamamış 4 takım Mart 2020’de Play-off maçları oynayacak ve bu takımlar arasından 1 takım şampiyonaya gitme hakkı kazanacak.Bu prosedür her kümenin en çok puan toplayıp gidemeyen 4 takımı arasında uygulanacak ve sayı 4’e eşitlenecek.Ayrıca A kümesinde 4 grubun lideri Şampiyonluk için 2019 Haziran’da mücadele edecek .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir