Son 10 Yıldaki Şampiyonlar Ligi Öneleme Maceramız

Uzunca bir süredir temsilcilerimiz ön eleme ve play-off turlarında şanssız sonuçlar alıyor ve biz Şampiyonlar ligine yaklaşık 16 senedir iki takımla katılamıyoruz.Hem gelir ,hem de ülke puanı açısından muazzam katkıda bulunabilecek bu durumu 10 senedir hangi talihsiz sonuçlarla elde edemedik hatırlayalım istedik.Buyrun;

2008-2009 SEZONU

O sezon şampiyon ve ikinci takım ön eleme oynama statüsüne düştü.Allahtan bu durum bir sonraki sene Şampiyonun direkt katılması olarak düzeldi .

Galatasaray – Steaua Bükreş

Galatasaray lig lideri olmasına rağmen 3. Eleme turundan başlamış ve Steua Bükreş’le evinde 2-2 berabere kaldıktan sonra deplasmanda 1-0 yenilerek Avrupa macerasına UEFA’dan devam etmişti.

Fenerbahçe – Partizan Belgrad

2.Ön elemeden eleme macerasına başlayan Fenerbahçe,Mtk Budapeşte’yi farklı skorlar tur dışında bırakmış,Partizan’ı ise evinde 2-1 yenip deplasmanda da 2-2 berabere kalarak Şampiyonlar Ligi gruplarına kalmaya hak kazanmıştı.

2009-2010 SEZONU

Sezonu büyük bir başarı yakalayarak ikinci tamamlayan Sivasspor ,Anderlecht’le eşleşti.İlk maçta Belçika’da 5-0 yenilen Yiğidolar ikinci maçta evinde 3-1 kazansa da yoluna UEFA’dan devam etmişti.

2010-2011 SEZONU

Ligi ikinci olarak tamamlayan Fenerbahçe,3. Öneleme turundan katıldığı Şampiyonlar Ligi’nde Young Boys’la eşleşti.İlk maçı deplasmanda 2-2 beraberlikle tamamlayan sarı lacivertliler,ikinci maçta evinde 1-0 yenilerek play –off turunu göremeden Şampiyonlar Ligi’ne veda etmek zorunda kaldı.

2011-2012 SEZONU

Ligi ikinci sırada Trabzonspor,Şampiyonlar Ligi 3. Öneleme turunda Benfica’yla eşleşti.İlk maçı Luz Stadı’nda 2-0 kaybeden Fırtına,ikinci maçta evinde 1-1 kalarak Şampiyonlar Ligi’ne erken veda etmek zorunda kaldı fakat ilerleyen günlerde patlak veren şike sürecini gerekçe gösteren UEFA ,normal lig sezonu Şampiyonu Fenerbahçe’yi men ederek yerine ikinci Trabzonspor’u Şampiyonlar Ligi’ne davet etti ve Trabzonspor elendiği halde gruplara kalmayı başaran tek Türk takımı olarak  tarihe geçti.

2012-2013 SEZONU

Ligi ikinci sırada tamamlayan Fenerbahçe 3. Öneleme turunda Vaslui takımı rahat bir şekilde geçti.Play-off turunda Spartak Moskova ile eşleşen Fenerbahçe ilk maçta Rusya’da 2-1 yenildi ikinci maçtaysa evinde 1-1 berabere kalarak Şampiyonlar Ligi’ne veda etti.

2013-2014 SEZONU

Ligi ikinci sırada tamamlayan Fenerbahçe ,3. Öneleme turunda Salzburg’u rahatlıkla geçti fakat Playoff’ta karşısına İngiliz devi Arsenal çıktı.ilk maçı evinde 3-0 kaybedip ikinci maçta da deplasmanda 2-0 yenilince Şampiyonlar Ligi’ne veda etmek durumunda kaldılar.

 2014-2015 SEZONU

Ligi ikinci sırada tamamlayan Beşiktaş ,3. Öneleme turunda Feyenord’u geride bırakırken ,Playoff’ta bir önceki senenin tekrar yaşandı.İngiliz devi Arsenal bu sefer Beşiktaş’ın rakibi oldu.Beşiktaş iki mücadele’de de çok güzel ve pozitif bir oyun ortaya koymasına rağmen evinde 0-0 berabere kalıp deplasmanda 1-0 yenilerek Şampiyonlar Ligi’ne veda etti.

2015-2016 SEZONU

Ligi ikinci sırada bitiren Fenerbahçe 3. Öneleme turunda Shakhtar Donetsk ile eşleşti.İlk maçta evinde 0-0 berabere kaldı.ikinci maçta ise deplasmanda 3-0 yenilerek Şampiyonlar Ligi’ne veda etti.

2016-2017 SEZONU

Ligi ikinci sırada bitiren Fenerbahçe 3.öneleme turunda Monaco’yla eşleşti.ilk maçı evinde 2-1 kazanan sarı-lacivertliler ikinci maçta deplasmanda 3-1 yenilince Şampiyonlar Ligi’ne erken veda etmek durumunda kaldılar.

2017-2018 SEZONU

Ligi ikinci sırada Medipol Başakşehir 3. Öneleme turunda Club Brugge ile eşleşti.Belçika temsilcisini iki turda da oynadığı güzel futbolla safdışı bırakmayı başardıktan sonra Playoff taki rakibi Sevilla oldu.İlk maçta evinde 2-1 yenildi.Deplasmandaysa güzel bir futbol ortaya koymasına rağmen 2-2 beraberlikle yoluna UEFA Avrupa Ligi’nde devam etmek durumunda kaldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir