DÜNYA KUPASI GOL KRALLARI – 1998 DÜNYA KUPASI

 

FRANSA’NIN EVSAHİPLİĞİNDEKİ 1998 DÜNYA KUPASI

Dört senede bir gerçekleştirilen ve futbolun bayramı olarak nitelendirilen Dünya Kupası her organizasyonunun içinde şüphesiz çok farklı yaşanmışlıklar ve hatıralar barındırıyor.Bunların da büyük çoğunluğunu atılan goller oluşturuyor.İşte bu yazı dizisinde size aynı Dünya Kupası’nda en fazla gol atmış beş oyuncudan bahsedeceğiz.

Kronolojik sıra takip etmediğimiz yazı dizimizin ilk Dünya Kupası Fransa’nın evsahipliğini yaptığı ve aynı zamanda kupayı aldığı 1998 Dünya Kupası…

5.MARCELO SALAS – ŞİLİ(4 GOL)

Listenin beşinci sırasında bir Şilili ; 98 Dünya Kupası sırasında 24 yaşında olan ve Arjantin’in River Plate takımında oynayan Marcelo Salas var. Son 16’da Brezilya’ya 4-1 yenilen Şili Kupa’ya veda ederken Marcelo Salas son gole imzasını atarak Dünya Kupasını 4 golle tamamlamış oluyordu. Salas o yaz ki performansıyla Lazio’nun dikkatini çekti ve o zaman için dikkat çeken bir rakamla Lazio’ya Transfer oldu ve ilerleyen yıllarda futbolseverler onu Juventus’da izleme imkanı buldu.

 

4.RONALDO – BREZİLYA (4 GOL)

Gerçek adı Ronaldo Luís Nazário de Lima ;Bütün futbolseverlerin gönlünde attığı gollerle ve yeteneğiyle taht kurmuş bir efsane.O günleri görmüş neslin adını ilk sıraya yazdığı Ronaldo.O sezon henüz 22 yaşında olan ve Inter’de oynadığı 47 maçta 34 gol atan yıldız oyuncu Brezilya’nın finalde elendiği Dünya Kupası’nda da 4 gol atmıştı.

 

3.GABRİEL BATİSTUTA – ARJANTİN (5 GOL)

Arjantinli efsane o dönem 29 yaşındaydı ve Fiorentina forması giyiyordu .Sezonu 36 maçta 24 golle tamamlayan Batistuta Dünya Kupası’nda ülkesi çeyrek finalde Hollanda’ya 2-1 yenilip elenirken turnuvayı 5 golle tamamlamış oluyordu.

 

2.CHRİSTİAN VİERİ – İTALYA (5 GOL)

Zirvenin 1 adım gerisinde efsane bir forvet daha var.İtalyanların o dönem 25 yaşında olan efsane forvetlerinden Vieri ;o sezon 38 maçta 34 gol atarak gayet formda geldiği Dünya Kupası’nda Fransızlara penaltı atışları sonunda çeyrek finalde elenirken Batistuta gibi gol hanesine 5 golü yazdırmıştı bile.Aynı senenin Ağustos’undaysa Lazio’nun yolunu tuttu

 

1.DAVOR SUKER – HIRVATİSTAN (6 GOL)

Hırvatların dünyaya takdim ettiği yetenekli forvetlerden Davor Suker 30 yaşındaydı ve o sezon Real Madrid’de oynuyordu. O sezon ligde 41 maçta 15 gol atabilen Suker ,Dünya Kupası’nda yarı finale kadar yükselen Hırvatistan takımı Fransa’ya 2-1 mağlup olup turnuvaya veda ettiğinde attığı 6 golle tarihe 98 Dünya Kupası Gol Kralı olarak adını yazdırıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir