2018 DÜNYA KUPASI ÇEYREK FİNALİNE DOĞRU:TAKIM OYUNUNUN BAŞARISI

Dünya Kupası’nda yolun büyük kısmını katettik .Nice maçlar oynandı.Bazısı Dünya Kupası standartlarında bazısı vasatın altında ama bu turnuva bize şunu gösterdi ki bir iki istisna dışında artık dünyada güç dengeleri değişiyor ve takım savunması yapabilen her takım özel yetenekli oyuncuların bulunduğu takımları bir şekilde karşılayabiliyor.Karşıladıktan sonra farkı yaratansa Hücuma hızlı çıkacak kontratak oyuncularının olup olmaması.

FRANSA – ARJANTİN     

Buna istisna olarak verebileceğimiz örneklerden biri Fransa.Kurdukları güçlü kadro gerçekten gücünü ve etkisini sahada hissettirebiliyor.Geçen sezon transfer dünyasında epey ses getiren Kylian Mbappe Psg’deki etkisini bu turnuvada da hayli hissettiriyor.Paul Pogba,N’Golo Kante gibi bireysel yeteneklerin de işlerini fazlasıyla yapmaları Fransa’yı korkulan bir ekip haline getiriyor.

Son 16’da rakipleri Arjantin’di.Arjantin geçen turnuvanın finalisti olmasına rağmen hiç mi hiç güven vermiyordu .Lionel Messi gibi bir yıldıza sahip olmaları onlar için uzun yıllardır Kupa anlamında hiçbir şey ifade etmiyordu .Bu sene de öyle oldu.Dengesiz oyun ve takım yapısı Fransa’nın dinamik oyun yapısına yenik düştü ve Bu da skora yansıdı.

URUGUAY – PORTEKİZ

Takım savunmasını iyi yapan takımlardan biri Uruguay.Godin ve Gimenez önderliğinde arkadaşlarıyla iyi organize olabilen Uruguay iki etkili hücum silahı Suarez ve Cavani de çalışınca neler yapabileceğini Portekiz’e karşı gösterdi.Pepe dışında defansa yönelik çok da başarılı olamayan bir yapıya sahip olan Portekiz buna dayanamadı ve turnuvaya veda etti.

İSPANYA – RUSYA

E tabi fazla takım olmak da iyi bir şey değil.Çok fazla yan pas ve geride top yapma her zaman pozitif etki yaratacak diye bir şey yok.Futbol netice alınması gereken skor tabelasında biten bir oyun sonuçta.Ani bir teknik direktör değişikliğiyle Dünya Kupası’na başlayan İspanya’da hem İspanya’nın ,hem de yeni teknik direktör Hierro’nun neler yapabileceği merakla bekleniyordu.Bireysel yetenekleri ve güçlü silahları vardı elbet ama takım savunmasının bu denli önplana çıktığı bir turnuvada bu kadar yan pas tabiri caizse yemedi ve penaltılarla Rusya çeyrek final kapısını araladı.

HIRVATİSTAN – DANİMARKA

Turnuvanın iddialı takımlarından Hırvatistan oynadığı futbolla göz doldurarak geldiği son 16’da Danimarka’nın katı savunmasıyla epey bir cebelleşti .Başarılı takım savunmasını 120 dakika diri tutabilen Danimarka penaltı atışlarında rakiplerine boyun eğmek zorunda kaldı.

BREZİLYA – MEKSİKA

Dünya Kupalarının doğal favorilerinden Brezilya Meksika’yla karşılaştı.Meksika grup aşamalarından beri göze hoş gelen hücum futbolunu bu sefer verimli bir şekilde kullanamadı ve Brezilya kaliteli ayaklarının ve pozitif takım oyununun meyvesini aldı.

BELÇİKA – JAPONYA

Belki de bu turun en heyecanlı maçlarından biri Belçika ve Japonya arasında oynanan maçtı.Hücum gücü ve kadrosuyla Dünya Kupası’nın gizli favorilerinden biri olan Belçika ,Fair Play kuralının yardımıyla son 16’ya kalan Japonya karşısına çıktı.Birçok futbol otoritesine göre Belçika’nın paramparça edeceği öngörülürken Japonya sistemli takım oyunu ve pozitif hücum anlayışıyla hem açık oynuyor hem de Belçika’ya imkan vermiyordu.hatta 2-0 öne geçmeyi de başardılar.Fakat çok yetenekli ayaklara sahip Belçika dakikalar 90+4 ‘ü gösterdiğinde 3-2 öne geçmeyi başarıp turu atladı.Japonya veda etti ama oynadıkları futbolla futbolseverlerin beğenisini kazanmayı başardı.

İSVEÇ – İSVİÇRE

İsveç ve İsviçre arasında geçen mücadeleyse takım oyununu benimseyen iki ekibin mücadelesine sahne oldu.Leipzig’in yıldızı Forsberg’in etkili oyunu ve attığı golle Zlatan’sız İsveç çeyrek final kapısını araladı.

KOLOMBİYA – İNGİLTERE

Turnuvaların son yıllarda bahtsız takımı İngiltere bu sefer şeytanın bacağını kırdı.Kolombiya karşısında zorlanıp 120 dakika eşitliği bozamasa da bu sefer penaltı atışlarıyla gülen taraf oldu ve nihayet uzun bir aradan sonra çeyrek finalleri görmeyi başardı.

ÇEYREK FİNAL PROGRAMI

Takım savunması ve oyununun gelişmesiyle adeta bir satranç maçı sabrıyla oynanan maçlar da izlemeye başlasak da Dünya Kupası heyecanı son düdüğe kadar artarak devam edeceğe benziyor.Tüm futbolseverlere iyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir